مجلس یازدهم راه رونق مسکن را هموار می‌کند؟

به گزارش کویر هوم به نقل از ایسنا، در مجلس یازدهم که اغلب افراد آن را اصولگرایان تشکیل می دهند، چهره‌های اقتصادی و عمرانی به خصوص در هیئت رئیسه دیده می شود. قالیباف به عنوان رئیس مجلس سابقه 12 ساله شهرداری تهران را دارد. نیکزاد نایب رئیس مجلس هم سابقاً در دولت احمدی نژاد، وزیر مسکن بوده است. در بین دیگر نمایندگان اصولگرا و مسئولان دولت های نهم و دهم نیز چهره‌های تکنوکرات و عمرانی دیده می شود. یکی از این افراد شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد در دولت دهم است که در مواردی از مسکن مهر دفاع کرده است. او با اشاره به حضور مسئولان دولت احمدی نژاد در مجلس یازدهم گفته که ما 50 نفریم و جمع ما احمدی‌نژادی‌ها جمع است.

در بازه زمانی پیش از انتخابات مجلس یازدهم، بسیاری از کاندیداها درباره برنامه های خود در بخش مسکن و عمران صحبت کرده‌اند که اهمیت این بخش را به عنوان یک حوزه پیشران نشان می دهد. در این بین قالیباف شاید بیش از همه در باره حوزه مسکن صحبت کرده باشد. او در سال های 92 و 96 که کاندیدای ریاست جمهوری بود از لزوم توجه به بخش مسکن و همچنین بافت های فرسوده شهری سخن گفته بود. او در سال 92 بیان کرد که بافت های فرسوده شهری را باید به مسکن مهر تبدیل کنیم تا هم مشکل مسکن و هم مشکل بافت های فرسوده رفع شود. شهردار سابق و رئیس کنونی مجلس البته از مسکن مهر هم در جریان انتخابات 1396 دفاع کرد.

همچنین علی نیکزاد، وزیر سابق مسکن و نایب رئیس دوم مجلس یازدهم به طور طبیعی طرح هایی را در حوزه مسکن خواهد داشت. از جمله افرادی که با رییس و نایب رئیس کنونی مجلس همکاری های مسکنی داشته، مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک است که قالیباف و نیکزاد را افرادی کاری و تلاشگر می داند. او از نمایندگان مجلس می‌خواهد که اصلاح قانون نظام صنفی، اصلاح قانون پیش فروش، اهمیت دادن به کد رهگیری و تحکیم قراردادهای دستی را در دستور کار قرار دهند.

نیکزاد اخیراً در مصاحبه‌ای گفته که دولت روحانی شش سال بخش مسکن را تعطیل کرد و امروز مسکن دار شدن در کلانشهرها برای جوانان به رویا تبدیل شده است. او که به نوعی یکی از پایه‌گذاران مسکن مهر محسوب می شود در جایی بیان کرده که خودمان مسکن مهر را شروع کردیم و خودمان هم تمامش می کنیم.

البته بخش عمده مسکن مهر در دولت روحانی تمام شده و نیکزاد کار سختی در این زمینه ندارد. شاید منظور نیکزاد 170 هزار واحد از دو میلیون و 200 هزار واحد باشد که عمدتاً بالای 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. حدود 105 هزار واحد نیز با پیشرفت میانگین 30 درصد با مشکلات حقوقی مواجه است. از دو میلیون و 200 هزار واحد مسکن مهر تاکنون بیش از دو میلیون و 30 هزار واحد به متقاضیان تحویل شده که یک میلیون و 300 هزار خانه معادل 59 درصد توسط دولت روحانی انجام شده است. زمانی که دولت نهم در سال 1386 کلنگ مسکن مهر را به زمین زد این موضوع مطرح می‌شد که خانه های مردم را 18 ماهه تحویل میدهند اما به دلیل مشکلاتی در زیرساخت‌ها و خدمات روبنایی، بعد از گذشت 6 سال فقط 690 هزار واحد به متقاضیان تحویل شد و طرح مسکن مهر به دولت روحانی به ارث رسید.

با این حال تجارب نمایندگان مجلس یازدهم از جمله رئیس و نایب رئیس دوم می‌تواند در خروج مسکن از رکود موثر واقع شود. برای نیل به این هدف، انتظار فعالان بخش مسکن این است که مجلس با تصویب قوانین رکود شکن، به بخش مسکن رونق بدهد؛ زیرا طبق برآوردها بخش مسکن 33 درصد از حجم اقتصاد را در بر می گیرد و دارای رابطه پیشین با 78 بخش و رابطه پسین با 56 بخش با ضریب انتشار 1.2 است یعنی به ازای هر یک از اشتغال 1.2 اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده است.

از سوی دیگر بر اساس طرح جامع مسکن، نیاز سالیانه مسکن کشور حدود یک میلیون واحد است که اگر این هدف محقق شود دست‌کم 2.4 میلیون شغل ایجاد می‌شود اما بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی هم اکنون تولید سالیانه به حدود 320 هزار واحد می‌رسد یعنی ساخت و ساز در کشور حدود یک سوم تقاضای مطلق است و در این بین قیمت مسکن همواره روند صعودی داشته است.

, ,

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست